KÜRSÖRLER

Kürsör

Kürsörlerde en önemli konu kilit sistemidir. Kürsörler; kilitsiz, otomatik ve yarı otomatik olarak sınıflandırılabilir.

                                                                                 

             · Kilitsiz kürsörü dişler üzerinde tutan bir kilit mekanizması yoktur. Genelde çantalarda bu kürsör kullanılır.

                                                                   

                    ·  Otomatik kürsör, elciğe herhangi bir kuvvet uygulanmadığı sürece kilitlidir.

                                                                     

                    ·  Yarı otomatik kürsörde elcik yukarıda ise kilitlenmez. Elcik aşağıda ise kilitlenir. Genelde kot pantolonlarda bu kürsör kullanılır.

Fermuar kısımlarından biri olan kürsör fermuarın alt ve üst taraflarında bulunan elciklerin tutulmasını sağlayan bölümdür. Fermuar sürgüsü olarak da ifade edilen bu parça fermuarı açarken dişleri ayırır ve kapatırken dişleri birleştirir. Kalite ve kullanım yönünden son derece önemli olan kürsör küçük bir üründür. Eğer fermuarda bu kısım olmazsa fermuarın uzun ömürlü kullanımı ve açılıp kapanması mümkün olmaz.

Yapıldığı malzemeye göre kalitesi farklılık gösteren kürsörler başlangıçta yanı gibi görünse de teknik özellikler yönünden birbirinden ayrılır. Kemik, naylon ya da metal gibi malzemelerden üretilir. Her bir malzemede farklı ürün tasarımlarını görmek mümkündür. Şerit ve şekillere bağlı olarak tasarlanan bu parçalar tüm fermuarlarda bulunmalıdır.

Dokumacılık ve tekstil terimi olarak bilinen kürsör genellikle demir ya da plastik olarak üretilir. Kullanım kolaylığı sunan bu parça yastıklarda ve nevresimlerde ön plandadır. Bunlar haricinde daha pek çok alanda kullanılır. İsteğe bağlı olarak farklı kaplamalarla tasarlanan kürsörler geniş kullanım alanına sahiptir. Seçilen modele ve ürün çeşidine göre fiyatlandırma yapılacaktır.

Kürsör Çeşitleri Nelerdir?

Değişik materyallerde üretilen kürsörler sahip olduğu özelliklere göre ayrılır. En çok kullanılan türler arasında klipsli olanlar, kancalı olanlar, elcikli olanlar, dişli gövdeli, şerit gövdeli, demonte gövdeli ve otomatik gövdeli olarak bilinir. Bu türler arasından fermuar boyutuna göre seçim yapılır.

Kilitsiz kürsörlerde dişleri tutan bir kilit mekanizması bulunmaz. Bu tür fermuarlar genellikle çantalarda tercih edilir. Otomatik kürsör çeşitleri kilitli olup açılması için elcik kısmına bir kuvvet uygulanması gerekir. Yarı otomatik olan kürsörlerde eğer elcik kısmı yukarda ise kilitlenmez. Kilit için elcik aşağıda olmalıdır. Bu tür kürsör çeşitleri genellikle kot pantolonlarda kullanılır. Her kıyafete hitap edecek farklı fermuar ve kürsör çeşidinin olması nedeniyle en uygun modelin seçilmesi önemlidir. Böylece üründen alınacak performans artacaktır.

Kürsör Neden Kullanılır?

Fermuar parçalarından biri olan kürsör fermuarın pratikliğini sağlar ve kullanım özelliklerini daha verimli hale getirir. Farklı alanlarda kullanılmasıyla ön plana çıkan fermuar sürgüsü fermuar dişlerinin sorunsuz şekilde açılıp kapanmasına yardımcı olur.

Kürsörler bronz, altın, gümüş, bakır ve farklı renklerde üretilir. Hem tasarım hem de fiyat olarak uygun kürsör çeşitlerine online mağazadan ulaşmak mümkündür. Talebe özel model ve miktarlarda üretilen fermuar sürgüleri kısa süre içerisinde müşteriye teslim edilir. İnternet üzerinden model seçenekleri incelenerek en uygun fermuar parçalarına karar verilebilir. Model seçiminden sonra sipariş talebi oluşturulabilir.